Ahlander  Agency  AB
Svartensgatan  4
116  20    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  8  275455
Fax:
E-post företag: info@ahlanderagency.com

Kontaktperson: Marit  Marjavaara
E-post: marit@ahlanderagency.com
Hemsida: www.ahlanderagency.com
Alfabeta  Bokförlag  AB
Fiskargatan  8
116  20    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  8  7143630
Fax: +46  8  6432431
E-post företag: info@alfabeta.se

Kontaktperson: AnnaKaisa  Danielsson
E-post: annakaisa@alfabeta.se
Hemsida: www.alfabeta.se
Bennet  Agency
Hedinsgatan  33
115  33    Stockholm
SVERIGE
Telefon: +46  704674270
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Amelie  Bennet
E-post: amelie.bennet@bennetagency.com
Hemsida: www.bennetagency.com
Bokförlaget  Opal  AB
Tegelbergsvägen  31
168  66    BROMMA
SVERIGE
Telefon: +46  8  282179
Fax: +46  8  296623
E-post företag: opal@opal.se

Kontaktperson: Melina  Nordstrand
E-post: melina@opal.se
Hemsida: www.opal.se
Bonnier  Rights  /Bonnierförlagen
Sveavägen  56
10363    Stockholm
SVERIGE
Telefon:
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Madelene  Andersson
E-post: madelene.andersson@bonnierrights.se
Hemsida:
Cappelen  Damm  Agency
Akersgt  47/49
0180    OSLO
NORGE
Telefon: +47  21616500
Fax:
E-post företag: foreignrights@cappelendamm.no

Kontaktperson: Annette  Fjaervoll
E-post: annette.fjarvoll@cappelendamm.no
Hemsida: www.cappelendamm.no
Copenhagen  Literary  Agency
Hyskenstræde  10,  2  sal
1207    KØBENHAVN
DANMARK
Telefon: +45  31163323
Fax:
E-post företag: info@cphla.dk

Kontaktperson: Sophia  Hersi  Smith
E-post: sophia@cphla.dk
Hemsida: www.cphla.dk
Elina  Ahlbäck  Literary  Agency
Rikhardinkatu  4  B  21
00130    HELSINKI
FINLAND
Telefon: +358-400512101
Fax:
E-post företag: info@ahlbackagency.com
Finland’s  first  independent,  international  literary  agency  selling  film,  TV  and  foreign  rights  to  Finnish  authors’  works.  Our  highlights  incl.  Finding  Sisu  by  Katja  Pantzar,  Finlandia  Prize  winners  Lindstedt,  Valtonen,  and  Sinisalo,  along  Hollywood-sold  properties  Simukka’s  Snow  White  Trilogy,  Tolonen’s  Monster  Nanny,  Turtschaninoff’s  Maresi  and  Lehtolainen’s  crime  series.
Kontaktperson: Julia  Kellums
E-post: julia.kellums@ahlbackagency.com
Hemsida: www.ahlbackagency.com
Logotype
Enberg  Literary  Agency  AB
Hörnåkersvägen  21
183  65    TÄBY
SVERIGE
Telefon:
Fax:
E-post företag: maria@enbergagency.se

Kontaktperson: Maria  Enberg
E-post: maria@enbergagency.se
Hemsida: www.enbergagency.se
FILI-  Finnish  Literature  Exchange
P.O.  Box  259
FI-00171    HELSINGFORS
FINLAND
Telefon: +358  405468645
Fax:
E-post företag: fili@finlit.fi

Kontaktperson: Päivi  Haarala
E-post: paivi.haarala@finlit.fi
Hemsida: www.finlit.fi
Grand  Agency  AB
Vanadisvägen  41
113  23    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  8  4444747
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Lena  Stjernström
E-post: lena@grandagency.se
Hemsida: www.grandagency.se
Gyldendal  Norsk  forlag
Pb:  6860  St  Olavs  Plass
0130    OSLO
NORGE
Telefon:
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Anne  Cathrine  Eng
E-post: anne.cathrine.eng@gyldendal.no
Hemsida:
Hagen  Agency
Lindemans  gate  3  D
0267    OSLO
NORGE
Telefon: +47  22  465254
Fax:
E-post företag: hagency@online.no

Kontaktperson: Eirin  Hagen
E-post: hagency@online.no
Hemsida: www.hagenagency.no
Hedlund  Literary  Agency  AB
Box  2012,  Stortorget  1
103  11    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon:
Fax:
E-post företag: gudrun@hedlundagency.se

Kontaktperson: Gudrun  Lindgren
E-post: gudrun@hedlundagency.se
Hemsida: www.hedlundagency.se
Helsinki  Literary  Agency
Snellmaninkatu  13
00170    HELSINKI
FINLAND
Telefon: +358  40  737  5535
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Urpu  Strellman
E-post: urpu@helsinkiagency.fi
Hemsida: www.helsinkiliteraryagency.fi
Lennart  Sane  Agency  AB
PO  Box  5388
102  49    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  841001818
Fax:
E-post företag: info@lennartsaneagency.com

Kontaktperson: Philip  Sane
E-post: philip.sane@lennartsaneagency.com
Hemsida: www.lennartsaneagency.com
Lindhardt  og  Ringhof  Literary  Agency
Vognmagergade  11
1148    KØBENHAVN
DANMARK
Telefon: +45  33695000
Fax:
E-post företag: info@lrforlag.dk

Kontaktperson: Nya  Guldberg
E-post: nya.guldberg@lrforlag.dk
Hemsida: www.lindhardtogringhof.dk
Little  Brown  Book  Group
Carmelite  House
EC4Y  ODZ    LONDON
STORBRITANNIEN
Telefon:
Fax:
E-post företag: info@littlebrown.co.uk

Kontaktperson: Andy  Hine
E-post: andy.hine@littlebrown.co.uk
Hemsida: www.littlebrown.co.uk
Mertin  Witt  Literary  Agency
Taunusstrasse  38
60329    FRANKFURT
TYSKLAND
Telefon: +49  69  27108966
Fax:
E-post företag: info@mertin-litag.de

Kontaktperson: Nicole  Witt
E-post: n.witt@mertin-litag.de
Hemsida: www.mertin-litag.de
Nordin  Agency  AB
Holländargatan  20
111  60    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  72  54  80044
Fax:
E-post företag: info@nordinagency.se

Kontaktperson: Sara  Tiala
E-post: sara.tiala@nordinagency.se
Hemsida: www.nordinagency.se
Norla
Postboks  1414  Vika
NO-0115    OSLO
NORGE
Telefon: +47  23084100
Fax:
E-post företag: firmapost@norla.no

Kontaktperson: Hege  Langrusten
E-post: hege.langrusten@norla.no
Hemsida: www.norla.no
Northern  Stories
Parkveien  57
0256    OSLO
NORGE
Telefon: +47  99691950
Fax:
E-post företag: post@northernstories.no

Kontaktperson: Astrid  Dalaker
E-post: astrid@northernstories.no
Hemsida: www.northernstories.no
Oslo  Literary  Agency
Sehesteds  gate  3
NO-0102    OSLO
NORGE
Telefon: +47  22400400
Fax: +47  22206395
E-post företag: info@osloliteraryagency.no

Kontaktperson: Even  Råkil
E-post: even.rakil@osloliteraryagency.no
Hemsida: www.osloliteraryagency.no
Partners  in  Stories
Ferkens  gränd  1
111  30    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon:
Fax:
E-post företag: info@partnersinstories.se

Kontaktperson: Alice  Stenberg
E-post: alice@partnersinstories.se
Hemsida: www.partnersinstories.se
People  Group  Agency  /  People's  Press
Vester  Farimagsgade  41
1606  V    KØBENHAVN
DANMARK
Telefon: +45  33113311
Fax:
E-post företag: info@peoplespress.dk

Kontaktperson: Lise  Nielsen
E-post: lise.nielsen@artpeople.dk
Hemsida: www.peoplespress.dk
Salomonsson  Agency  AB
Götgatan  27
116  21    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  8  223211
Fax:
E-post företag: info@salomonssonagency.com

Kontaktperson: Marilinn  Klevhamre
E-post: marilinn@salomonssonagency.com
Hemsida: www.salomonssonagency.com
Sebes  &  Bisseling  Literary  Agency
Herengracht  613-3
1017    CE  AMSTERDAM
NEDERLÄNDERNA
Telefon: +31  206160940
Fax:
E-post företag: kleuver@sebes.nl

Kontaktperson: Rik  Kleuver
E-post: kleuver@sebes.nl
Hemsida: www.sebes.nl
Southside  Stories  AB
Renstiernas  Gata,  14
11628    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46706300088
Fax:
E-post företag: hoo@southsidestories.se

Kontaktperson: Hans-Olov  Öberg
E-post: hoo@southsidestories.se
Hemsida: https://www.southsidestories.se
Statens  Kulturråd
Box  27215
102  53    STOCKHOLM
SVERIGE
Telefon: +46  8  51926400
Fax: +46  8  51926499
E-post företag: kulturradet@kulturradet.se

Kontaktperson: Susanne  Bergström  Larsson
E-post: susanne.bergstrom.larsson@kulturradet.se
Hemsida: www.kulturradet.se
The  Astrid  Lindgren  Company
Stockholmsvägen  33  3tr
181  33    LIDINGÖ
SVERIGE
Telefon: +46  8  12202500
Fax:
E-post företag: info@astridlindgren.se

Kontaktperson: Lina  Talgre
E-post: lina.talgre@astridlindgren.se
Hemsida: www.astridlindgren.com
Winje  Agency
Skiensgate  12
3912    PORSGRUNN
NORGE
Telefon: +47  91841150
Fax:
E-post företag:

Kontaktperson: Gina  Winje
E-post: gina.winje@gmail.com
Hemsida: www.winjeagency.com